IPB

Dobrodošli na NcF!

Registrujte se da bi imali potpuni pristup!
Registracija je besplatna i zahteva nekoliko trenutaka Vašeg vremena.
->↓ Kliknite ovde ↓<-

Reply to this topicStart new topic
> Krvave piramide, VC 6-10
kresha
post 26.Jun.2009 20:07
Post #1

super nOOb
Grupa Ikona

Grupa: Stripomani
Registrovan/a: 27-November 08
Od: Cuprija
Korisnik br: 767
Status: Offline

Krvave piramide

Scenario: Moreno Burattini Broj strana:480

Crtež: Galieno Ferri

Naslovnice: Galieno Ferri

Kratak sadržaj stripa:

Zagor i Čiko nastavljaju poteru za profesorom Rihterom, koja ih vodi do Čikove domovine i Jukatanskih prašuma ...

Zanimljivosti:

- U Italiji je ova priča izašla u prvoj polovini 2005. godine.

- Na UBC-u je ova priča dobila ocenu 46%.

- U stripu se pojavljuju Žan Lafit,Deniz Lafit i njegova posada, koje smo imali prilike da vidimo i u priči Atlantis ( ZG ABA 1-5 ).

- Jedan od najdužih Zagora na skoro 500 stranica.

- Ponovo se srećemo sa Čikovom porodicom.

- Ova priča se direktno nadovezuje na priču Tajna Sumerana ( ZG VEC 1-3 ).

- Pominju se likovi koje smo upoznali u priči Tajna Jednoroga ( ZG SD 56-58 ).

- Talisman Tin-Hinan smo ranije videli u okviru priče Atlantis, a taj isti talisman se pominjao i u epizodama Martina Misterije.

- Svojevrsni nastavak ove priče je Poslednja Tula, priča koja započinje odmah nakon kraja ovog broja.

Recenzija:

Ovo je jedna od priča od koje sam mnogo očekivao kada sam čuo da ima pet dela, i ta očekivanja su donekle ispunjena. Moreno Burattini je napisao neke od legendarnih priča, kao što su Tajna Jednoroga, Opsednuti, stvorio Mortimera, jednog od najljućih Zagorovih neprijatelja ... Ali otkad je postao šef Zagorovog staff-a, počeo je da piše sve gore i gore priče. Ova priča je kakav-takav izuzetak. Jedini scenarista koji je pisao priče od pet delova je bio Nollita, posle njega Sclavi ( svi znamo kako je to ispalo ). Burattini se usudio napisati jednu takvu priču.

Zagor u opasnosti! Hoće li preživeti?

Početak ove priče je obećavao. Mislim da je ovo početak većine recenzija u poslednje vreme, a koje se odnose na ovaj Zagorov period. Prva dva dela su maestralna, prepuna radnje koja se odlično razvija, pratimo paralelno Zagora i Rihtera, kao i zarobljenog Lafita i tajanstvene Asteke. Dobar je deo kada Zagor i kompanija svraćaju kod Čikove porodice, te zarobljavaju onog stražara. Prvi i drugi deo su odlični, od prve do poslednje stranice. E, onda počinju zavrzlame : ).U trećem broju se nije desilo nista bitno za priču. Lako je mogao da se preskoči. Imamo glupo razdvajanje Zagora od ostatka ekipe, radi bržeg kretanja. Totalno besmisleno, neretko u ovoj epizodi. Sve u svemu, vrlo konfuzno. Četvrti deo je takođe takav, mada u njemu vidimo u kom pravcu priča počinje da se razvija. Imamo vrlo dobru sporednu priču o Makstliju i njegovoj pobuni. Njegov cilj je da sačuva svoj narod od pogleda radoznalih belaca koji bi ga uništili. Da li nam to Bure šalje skrivene poruke? Ova dva dela su sigurno lošiji deo priče, sa donekle dobrim elementima.

Astečki grad u džungli Jukatana

Dolazimo do kraja ove priče i recenzije. Kraj je ... Pa može se reći eksplozivan. U samoj ovoj jednoj epizodi je rečeno više nego u prethodna dva nastavka. Vidimo obračun Zagora i Velaskeza, Rihterovo pravo lice, i misteriozan kovčeg sa Atlantide. Malo je bio besmislen Rihterov beg, jer je ispalo kao da je ispario pred Zagorovim očima. Vladar Asteka uzalud gine pokušavajući da oduzme narukvicu od Rihtera, na toliko smešan način da ja nisam mogao da verujem šta je uradio. Deo u kome je Zagor zarobljen je dao dobru podlogu za nastavak priče, osvetu nad pobesnelim vladarom. Sve u svemu vrlo, vrlo dobar kraj.

Deniz Lafit

Likova u ovoj priči ima puno, i svaki od njih je lepo uklopljen u priču. Meni lično najzanimljiviji likovi u priči su Rajtson i Mur, Englezi koji su dobavljali puške za Asteke. Njihov jedini cilj je bilo bogatstvo, i zbog njega su i izgubili glavu. Deniz i Žan Lafit su u ovoj priči pomalo glupo vraćeni, jer i nisu imali neku važniju ulogu u priči. Kroz celu priču se provlači onaj ludi sveštenik, čija je jedina uloga u priči žrtvovanje i nukanje vladara na ubijanje. Asteci su dobro predstavljeni u ovoj priči, i svaka predrasuda po kojoj su oni divljački narod je ovom pričom pobijena. Oni su i dalje na manjem nivou tehnologije od belaca, ali su i napredovali od doba Montezume. Samo pominjanje Atlantide, i pojavljivanje predmeta sa nje, daje ovoj priči novi nivo.

Rihter i Velaskez

O crtežu se nema šta reći, Ferri je i ovog puta briljirao. Najviše mi se dopala scena kad Deniz puca u onog Asteka koji je ranio Van Sutera. Može se prepoznati mržnja koja je prosto oživela iz njenog lika. Ferri se malo poigrao sa svetlošću i senkama u nekim situacijama, ali je to dobro odradio. Naslovne strane i nisu nešto posebno, jedino mi poslednja izgleda iznad-prosečna.

Želeo bih da kraj ove recenzije učinim posebnim sa jednom zanimljivošću. Pošto znamo da se Zagorova saga odvija u XIX veku, prosto je nemoguće da je otkrio Asteke na području Jukatana u to vreme, jer je tada Meksiko bio istražen od strane španskih i američkih ekspedicija. Buratini je ipak morao malo da istraši tu temu, ali je svejedno dobro ispalo. Meni će sigurno za deset godina ova priča biti na vrhu jezika kada budem pominjao priče iz ovog perioda.

Moje ocene:

Priča-8

Scenario-7

Crtež-9

Naslovnice-7

Krajnja ocena-77.5 %

Ovu poruku je izmenio kresha: 27.Jun.2009 09:40
Go to the top of the page

+Quote Post
Lord Vader89
post 26.Jun.2009 20:36
Post #2

super nOOb
Grupa Ikona

Grupa: Moderator
Registrovan/a: 26-March 09
Od: tri lepe
Korisnik br: 960

Bravo kreso!
Hmm....sta reci, prica izgleda veoma privlacno, nisam je jos citao! sad.gif
Inace, ona scena sa zmijurinom je u dlaku ista sa onom iz Teksove price na Yukatanu (LU 57, 58, 59), a i ona se isto readi o drevnim indijancima (samo o Majama, ne o Astecima) Slucajnost? ).gif

Samo napred kreso, odlicno ti idu recenzije, a bices sve bolji! starwars.gif

+Quote Post
Ultras
post 27.Jun.2009 00:00
Post #3

senior nOOb
Grupa Ikona

Grupa: Stripomani
Registrovan/a: 25-March 09
Od: Kragujevac
Korisnik br: 946

clapping.gif clapping.gif clapping.gif

Bravo Kresho !

yes.gif yes.gif yes.gif

Ovu poruku je izmenio Ultras: 27.Jun.2009 00:01

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Korisnika cita ovu temu (1 Gostiju i 0 Anonimnih korisnika)
0 Korisnika:

Tekstovna Verzija Datum i Vreme: 20th November 2017 - 14:47
Design by: Free Skins IPB & eBusiness Chat