IPB

Dobrodošli na NcF!

Registrujte se da bi imali potpuni pristup!
Registracija je besplatna i zahteva nekoliko trenutaka Vašeg vremena.
->↓ Kliknite ovde ↓<-

Reply to this topicStart new topic
> Rat-Man 3 - Dosje R
Goksi
post 8.Jan.2012 02:17
Post #1

Džeri Drejk
Grupa Ikona

Grupa: Administrators
Registrovan/a: 7-December 07
Korisnik br: 4
Status: Offline

Rat-Man 3 - Dosje R (Fibra)

Scenario, crtež i naslovna strana - Leo Ortolani

broj strana 130

Kratak sadržaj

Agenti Tolder i Kelly dobijaju zadatak da otkriju identitet Rat-Mana. Zadatak koji im je poverio Janus Valker, Rat-Manov arhi-neprijatelj. Ko je Rat-Man zapravo i koju ulogu u ovoj priči ima i sam autor serijala Leo Ortolani saznajte u ovoj sjajnoj parodiji na Dosije X. Ili možda nećete saznati?

Zanimljivosti

- Već na prvoj tabli, peta vinjeta, vidimo mladog Lea kako ostaje u sobi da crta dok se njegovi drugari igraju napolju.
- Fax Tolder, Nana Kelly i misteriozni čovek koji priča sa Valkerom nisu niko drugi nego - David Duchovny, Gillian Anderson i William B. Davis, glumci serije Dosije X. Kao uostalom i lik "Duboko grlo".
- Strana 9, plakat na slici je za film "Glen or Glenda" režisera Ed Wood koji se u Italiji prikazivao pod nazivom "Due vite in una" .
- Strana 14, druga vinjeta, vidimo čuveni plakat "I Want to Believe" samo u malo izmenjenom obliku.

Recenzija

Kada je Fibra najavila izdavanje Rat-Mana pregledao sam naslovne stranice i pojedine table i strip je delovao zanimljivo. Potom je stigla i prva sveska u ruke i potvrdila da se radi o jednom zabavnom i dobro nacrtanom stripu. Naviknut na Bonellijeve epizode koje su sastavljene od kompletne sveske ili češće više njih, delovalo mi je čudno da ovde ima i epizoda po dvadesetak stranica jer pobogu, stiže iz Italije! Ovo je upravo jedna od njih. Svaka epizoda malog pacova ima gomilu referenci i likova iz sveta filma, politike, samog stripa i ostalih delova života pa tako u ovoj epizodi imamo plejadu likova iz serije Dosije X. Upozorio bih na startu na jednu stvar, ono što je najveća greška koju čitalac može da uradi pre čitanja Rat-Mana je da krene sa ubeđenjem da je strip sličan Alan Fordu samo zato što dolazi iz Italije. Ne, nikako. Uzmite da čitate kao jedan dobar i pre svega zabavan strip.

Kako napisati priču na samo 24 strane a reći mnogo toga? Pa jednostavno, Leo Ortolani je priča sam, pravo iz tabli stripa! Radnja ove epizode se ukratko može opisati kao "razotkrivanje identiteta Rat-Mana". A ko bi bio podesniji za jedan takav zadatak od Moldera i Skali, pardon Toldera i Kelly? Kao što već pretpostavljate aluzija ide na sjajni glumački par iz popularne serije Dosije X, što uostalom i sam naslov epizode govori. I cela sveska od 130 strana dobila je naziv po ovoj epizodi. Na samom početku srećemo i Smoking Man-a (takođe poznatog lika iz Dosijea X) u razgovoru sa Valkerom, najljućim neprijateljem našeg malog pacova. Valker ne želi da ubije Rat-Mana kako sam kaže, on želi da ga upropasti kao osobu jer postaje previše popularan. Ali mu je za tako nešto potrebno prvo da sazna ko je on. U tom svom zadatku Tolder i Kelly nailaze na nikog drugog do Lea Ortolanija, kompletnog autora serijala. Leo ovde prikazuje sebe kao prilično "čudnu" osobu, možda je to najbolji izraz da upotrebim, da čovek ne pomisli da smo ga drugačije shvatili. Dovodi u zabunu čuvene agente FBI i objašnjava im kako se svaki sledeći kadar koji on nacrta dogodi i u stvarnom životu Lea, pardon Rat-Mana. Ovo je zadatak koji ni dva čuvena agenta FBI-a teško mogu da reše, rešenje im beži iz ruke, a Leo za to vreme crta table...

Pokušava na jednom mestu da nam kaže i da Rat-Mana može crtati samo on i niko drugi, jer to više ne bi bio Rat-Man. Čini to na način kojim pokazuje da se zapravo užasava takve pomisli, ali u isto vreme nam i stavlja do znanja da je Rat-Man njegov život. Svaki put kada bi se trebao suočiti sa stvarnošću, Leo bi pobegao u njegov svet mašte i crtao smešne priče jer mu tamo niko ne može nauditi, kako nam poručuje kroz strip. Ne radimo li to i mi kada se zavučemo u neki kutak naše kuće da čitamo stripove? Ah da, dobro, on ih crta i piše.

Ocena:

Priča 10
Scenario 9
Crtež 8
Naslovna strana 8
Go to the top of the page

+Quote Post
Imrahil
post 25.Jun.2012 00:00
Post #2

eXtreme nOOb
Grupa Ikona

Grupa: Administrators
Registrovan/a: 28-March 09
Od: Dol Amroth
Korisnik br: 962
Status: Offline

Simpatična epizoda, malo se Leo pogubio u onom delu kad Todler i Keli ispituju njegovu malenkost, ali je generakni utisak ok. smile.gif Deo sa Todlerom u kolima na semaforu je sjajan D.gif

Ovu poruku je izmenio Imrahil: 25.Jun.2012 09:31
Go to the top of the page

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
6 Korisnika cita ovu temu (6 Gostiju i 0 Anonimnih korisnika)
0 Korisnika:

Tekstovna Verzija Datum i Vreme: 23rd August 2017 - 03:35
Design by: Free Skins IPB & eBusiness Chat