IPB

Dobrodošli na NcF!

Registrujte se da bi imali potpuni pristup!
Registracija je besplatna i zahteva nekoliko trenutaka Vašeg vremena.
->↓ Kliknite ovde ↓<-

Reply to this topicStart new topic
> Brad Barron VČ br.6 ''Put nasilja''
Mhejl
post 2.Jan.2010 21:43
Post #1

starter nOOb
Grupa Ikona

Grupa: Stripomani
Registrovan/a: 21-May 09
Korisnik br: 1,145
Status: Offline

BRBA VČ br.6 ’’Put nasilja’’

Zanimljivosti:
1. Priča podsjeća na Zagorovu epizodu ’’Sindrom Belzebul’’, u kojoj takođe imamo mutirane vojnike koje žive u samotnoj tvrđavi.
2. Kvekeri (poznati i kao Društvo prijatelja) su hrišćanski vjerski pokret bez svećenstva i obreda. Pojavio se u Engleskoj sredinom 17. vijeka i brzo proširio po današnjem SAD-u iz kolonije Pennsylvanije, koju je osnovao kveker William Penn, dobivši 1681. kraljevskom poveljom zemljište. Danas u svijetu ima oko 600.000 kvekera.

Ocjene:
Ideja:7
Scenario:8
Crtež:6
Naslovnica:6
Kratki sadržaj:
Bježeći od Morbova, Bred Beron nailazi na staru vojnu bazu u kojoj su vršeni monstruouzni eksperimenti... Eksperimenti koji su zauvijek promijenili njene žitelje!
Recenzija:
Vestern. Taj famozni žanr, koga je Boneli dugo favorizovao. Koliko puta smo mogli vidjeti druge žanrove, nove ideje i zamisli? Ipak, revolucija je morala doći. Sada dolazimo do dobro poznated priče koja govori o promjenama koje je izazvao Marti Misterija, a nastavio taj moreplovac što plovi morem košmara, Dilan Dog. No trebalo je još čekati do naučne fantastike. Tada je došlo vrijeme za Natana Nevera, strip koji čudesno spaja sliku društva budućnosti, borbu za opstanak i razvoj Čovjeka i još puno toga... 2008 godine, Bred Beron nam je pokucao na vrata. Žanr je isti, ali su stripovi udaljeni svijetlosnim godinama. Bred Beron ne govori o bespućima svemira. Bred Beron ne pokušava da bude ’’dubokouman’’. Ovo je, naime, strip o čovjeku koji je riješio da spse svijet od vanzemaljaca Morbova, o misiji koja se graniči sa nemogućim. Bred hodi urbanom i ruralnom Amerikom. Svakim sledećim korakom sve dublje prodire u složeno tkivo te zemlje, posmatrajući kako razni društveni i politički sistemi nestaju ili vaskrsavaju. Uči. Sazrijeva. Uvjeren sam da će Bred Beron na kraju svoje sage biti duboko promijenjen čovjek, čovjek koji se možda neće snaći u svom starom životu i kada Morbovi odu.

Faraci voli svoj projekat, bez sumnje. Piše sa lakoćom, entuzijazmom. Piše srcem. Piše zabavno. Ubacivanje unutrašnjih monologa (koje uvijek volim da vidim) na pravo mijesto doprinosi boljoj i potpunijoj slici glavnog junaka, koji čitaocu postaje sve draži i draži. Ovdje se Bred suočava sa dvije prijetnje, ljudskom i morbovskom, a svakak može biti podjednako okrutna. Priča ’’Put nasilja’’ predstavlja jednu veliku posvetu, veliki omaž (i napisana je u tom stilu) jeftinoj naučnoj fantastici pedesetih i šezdesetih (doduše, tako možemo posmatrati i čitav serijal). U pitanju su one očaravajuće blesave pričice koje su izlazile u jeftinim nedeljnicima. Bile su naivne, ali su ondašnjim klincima omogućavali bijeg od sive stvarnosti. Ko zna, možda se tada i Faraci prvi put sreo sa naučnom fantastikom. Te priče su izazvale i jednu negativnu posledicu – djelimično i radi njih mnogi ljudi smatraju naučnu fantastiku neozbiljnim žanrom! Ja im preporučim ’’Dinu’’ i ’’Odiseju’’, a vi?).gif Dakle, naš junak (u originalnom tesktu u bilježnici sam napisao jenak ).gif) je bačen u iracionalni mikro-kosmos, djelić svijeta koji nekim čudom nije upoznao Morbove. U tom, možemo slobodno reći ludačkom, svijetu prebiva skupina američkih vojnika, unakaženih i tjelesno i duševno. Bolje rečeno, sada je njihov izgled vjerna slika duše. Najveća mora američke vojske je bila invazija i okupacija Amerike. Rusi li Morbovi, ko mari? Barem kada se pitaju osioni oficiri. To su stranci i agresori koji se moraju uništiti. Čak i kada patrola Morbova, predstavnik ’’novog poretka’’ svijeta, bukvalno ušeta u njihove živote, oni su nesposobni da shvate suštinu, da izađu iz neprobojne opne svoga ludila. Ljudska rasa se suočila sa nečim što je daleko iznad njene moći i tehnologije. Sve razlike i sukobi starog svijeta iščezli pred navalom Morbova. U glavi zapovjednika i njegovih ljudi vanzemlajci su, i ostaće, ’’prokleta sovjetska čudovišta’’. Što se na kraju pokazalo kao prava premija za našeg Breda, zar ne?).gif

Naslov epizode, ’’Put nasilja’’, nije slučajan. Kada tu činjenicu spojite sa parom Kvekera-pacifista, stvar postaje više nego jasna. Koliko smisla imaju sva učenja o nenasilnosti i toleranciji kada se neđemo pred puškom (ili blasterom, u ovom slučaju).? Šta onda učiniti, pogaziti principe ili pretrpjeti štetu? Uvijek su mi na umu citati iz Klarkove ’’Odiseje 3001’’, u kojima se govori kako je ljudska rasa oduvijek imala nezdrav višak agresivnosti. Nasilje truje dušu, brzo i sigurno. I sam Bred je svjestan ove istine, koju je morao naučiti u Normandiji. Ako ćemo suditi po Morbovima, isti zakon vlada bespućima solarnih sitema – zakon jačeg! Ima li ijednog kutka Vaseljene gdje je moguće izbjeći ovaj zakon? Da li je igdje razum ispred blastera? Za Morbove, odgovor je lak. A i za ljude. Nasuprot tom bezumlju, Bred je čovjek koji se ne koleba da upotrijebi silu, da oslobodi bijes u sebi, ali samo onda kada treba da odbrani sebe i svoju porodicu. Čak se i drži tog principa, zamislite. Agresivnost u određenoj mjeri, to jest u mjeri koja je dovoljna za opstanak. To je put kojim se treba ići.

Obratite pažnju na scenu u kojoj vukovi napadaju Morbove. Ti vječiti ratnici su duboko ogrezli u svojoj superiornosti. Kada se susretnu sa odlučnim otporom, zbog iznenađenja ne nalaze snage da reaguju. ’’Poznajem ih... Jaki su, ali su spori i nesposobni da brzo reaguju...’’ Uništavajući rase i civilizacije, stekli su slatku iluziju nepobjedivosti. Nijedan pojedinac, nijedan narod, nijedna rasa nema snage da uzvrati udarac. Kao da su izgubili onaj vječiti strah tirana, koji se uvijek plaše da će ogorčenost ugnjevetavanih prouzrokovati njihov kraj. Istorijska neminovnost: čim neki narod (ili osoba) vjeruje da je najmoćniji i nepobjediv, počinje da gubi niti koje ga povezuju sa stvarnošću. A to je prvi korak ka porazu i uništenju.

Nemojte misliti da nisam svjestan da je epizoda, objektivno posmatrana, čisti promašaj. ’’Slučajno’’ naletanje na bazu. Sve one smiješne ’’mutacije’’. Ludi farmer. Međutim, prečesto nemilosrdno ’’sjeciramo’’ priče, tragajući i za najmanjim nelogičnostima poput horde krvožednih kritičara.smile.gif Zaboravljamo da je najveći dio stripova jeftina zabava kojom ubijamo dosadu. A ovo jeste zabavno, i to bi trebalo da je najvažnije.

Crtež je prolazan. Serijal nema naročito jake crtače, osim Brindisija koji nam je pokazao svoj raskošni talenat još u prvom broju. Svi su solidni, a rekao bih da je najslabiji posao obavila Ana Lazarini u drugom broju.

Nakon dugačke pauze, konačno i ja da naškrabah nešto, nadam se da nije toliko strašno...).gif

Ovu poruku je izmenio Mhejl: 2.Jan.2010 21:44
Go to the top of the page

+Quote Post
Goksi
post 3.Jan.2010 13:22
Post #2

Džeri Drejk
Grupa Ikona

Grupa: Administrators
Registrovan/a: 7-December 07
Korisnik br: 4

Pa da, isto mislim za crtež. Brindisi sjajan u prvom broju posle prosek. Mada, što se mene lično tiče epizoda mi je odlična! Posle keca najbolja.

+Quote Post
Lord Vader89
post 11.Jan.2010 13:19
Post #3

super nOOb
Grupa Ikona

Grupa: Moderator
Registrovan/a: 26-March 09
Od: tri lepe
Korisnik br: 960

Ja preporucujem Zaduzbinu ).gif

(pih, ti, koji si potcenio Odiseju, c, c, c, c.... tongue.gif )

+Quote Post
pearljam
post 9.Dec.2010 22:19
Post #4

starter nOOb
Grupa Ikona

Grupa: Stripomani
Registrovan/a: 9-December 10
Od: Makedonija
Korisnik br: 3,193

QUOTE(Goksi @ 3.Jan.2010 13:22) *
Pa da, isto mislim za crtež. Brindisi sjajan u prvom broju posle prosek. Mada, što se mene lično tiče epizoda mi je odlična! Posle keca najbolja.

Slazem se sa konstatacijom da je posle keca ova bila zadoviteljna, ali nazalost prekinuo sam da pratim serijal na br.6. Jednostavno citao sam ga na silu, nije mi "legao" Faracijev stil pripovedanja, nisam mogao da shvatim kako je moguce da mi jedan SF serijal bude dosadan sad.gif pa nisam vidio rezon da produzim da kupujem nesto samo za da ga imam...

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Korisnika cita ovu temu (1 Gostiju i 0 Anonimnih korisnika)
0 Korisnika:

Tekstovna Verzija Datum i Vreme: 29th May 2017 - 18:05
Design by: Free Skins IPB & eBusiness Chat