IPB

Dobrodošli na NcF!

Registrujte se da bi imali potpuni pristup!
Registracija je besplatna i zahteva nekoliko trenutaka Vašeg vremena.
->↓ Kliknite ovde ↓<-

Reply to this topicStart new topic
> Detektivi nemogućeg, MM Maxi 3a
kresha
post 10.Feb.2010 12:00
Post #1

super nOOb
Grupa Ikona

Grupa: Stripomani
Registrovan/a: 27-November 08
Od: Cuprija
Korisnik br: 767
Status: Offline

„Detektivi Nemogućega“

Martin Mystere Maxi 3

Scenario – Alessandro Russo

Crtež – Giovanni Romanini

Naslovnica – Giancarlo Alessandrini

Br. Strana – 130

Original: MM IT Maxi 3

Domaće izdanje: MM SAMX 3

Moje ocene:

Priča – 9 Scenario – 8 Crtež – 9 Naslovnica - 8

Zanimljivosti:

- Priča iz ovog maxija je u Italiji izašla u junu 2006. godine, dok je kod nas izašla sa 3 i više godina zakašnjenja.

- Crtač ovog broja je takođe i crtač ilustracije na pozadini knjiga biblioteke Martin Mystere, u izdanju Libellusa.

- Saznajemo da su ljudi u crnom svuda prisutni, čak i u školama.

- Strana 66,, kaiš 1; poster Frankensteina.

- Strana 66, kaiš 2; posteri Betmena i X-Men-a.

- Strana 70, kaiš 5; poster Popaja.

- Strana 76, kaiš 4; Marti nosi knjigu “Neznanje sveta”, koju je napisao Vinsent Von Hansen, njegov saputnik u traganju za izvorom mladosti,potrazi za drevnim robotima u Japanu, susreta sa Deda Mrazovima i finala “Odbrojavanja” (priče “Čovek koji je otkrio Evropu”, “Putovanje u budućnost”, “Santa Klaus 9000” i “Odbrojavanje: minus jedan”).

- Ideju o drevnoj masci koja je u stanju da utiče na onog ko je nosi, Russo je pozajmio iz filma “Maska”, sa Džimom Kerijem u glavnoj ulozi.

- Časopis “Wierd tales” je zaista izlazio sredinom prošlog veka u Sjedinjem državama.

- Java i Diana se u ovoj priči uopšte ne pojavljuju!

- Naslovnica nema veze sa vezom, jer izgleda kao da Adam i Koeg napadaju naše omiljene likove smile.gif .

- Iako smo ranije saznali da je Marti svoje “zvanje” ukrao od Orloffa, sada vidimo da ga je tako prozvala novinarka.

Kratak opis:

Čudan san i još čudniji telefonski poziv u Martiju bude stare duhove, te ponovo okupljaju njega i njegovo srednješkolsko društvo radi ubijanja demona na kojeg su svi zaboravili...

Recenzija:

Jeste li se ikad zapitali kakav je naš dobri stari stric Marti bio kao srednješkolac? Povučen, nestašan, štreber, jockey... Ja sigurno jesam, i uvek sam ga zamišljao kao povučenu bubalicu sa naočarima, za koga su devojke misaona imenica. No, ova epizoda nam daje skroz drukčiju sliku.

Alessandra Russa smo na ovim prostorima dosad videli u samo jednoj priči, “Trinaesti znak” (objavljenu čak dvaput na ovim prostorima”, a sada smo u novom maxiju dobili dve nove. I to kakve! “Detektivi nemogućega” nisu priča koja će se naći na top 10 listama, ali je zasigurno u rangu istih jer prosto pleni svojom nepretencioznošću. Struktura priče neodoljivo podseće na “To”, Stivena Kinga. Russo je odatle pozajmio par elemenata, ako što je skupina od šestoro mladih ljudi, od kojih je jedna devojka, činjenica da svi zaboravljaju jedni na druge... No ni to ne kvari originalnost ove priče. Prvi put vidimo Martija iz ovog ugla, njegov pogled na svet (koji se i ne razlikuje od današnjeg), kao i njegov put ka postanku “Detektiva Nemogućeg”. Bitan element ove priče je i Martijev otac, Mark. Vidimo da ga je on naučio da bude oprezan, i da je on usadio “crv sumnje” u Martija. No, kasnije to iznenada prestane. Tada je Mark pristupio “ljudima u crnom”, te shvatio da se ono što je Marti dosad naučio kontradiktorno njegovom sadašnjem razmišljanju, i da se to mora promeniti.

Martijeva škola je ono što bi i očekivali iz obične škole u 50-im godinama (samo što ovu vode “ljudi u crnom”). Imamo nasilnika, geek-ove, i, naravno, devojku zaljubljenu u glavnog junaka. Marti prvog isprebija, a sa ostalim oformljuje “Detektive Nemogućeg”. Ta vrlo čudna družina dolazi u sukob sa drevnim prokletstvom, maskom koja se obraća Martiju tokom školskog izleta.

Posle ubistva u muzeju u kom je maska bila izložena, “detektivima” postaje vrlo interesantna, naročito nakon što im Marti ispriča svoje iskustvo. I tako kreću u borbu protiv istog. Sam sukob sa čudovištem iz maske je naivno, strah i trepet njujorškog Meta je savladana kao kakav dečiji džeparoš. No, ako ste mislili da je naivnostima došao kraj, varate se. “Onaj koga je Marti isprebijao” se vraća, sa sve maskom i onom što uz nju ide smile.gif. I opet, obračun sa demonom se rešava pomoću Martijevog trećeg oka, koje ne prestaje da iznenađuje, te saznajemo da može da reprudukuje simbole koji anatemišu smile.gif. Poslednje strane stripa vrište patetiku, čovek se vraća svojoj detinjoj ljubavi, nakon traumatičnog iskustva koje mu poručuje da je život kratak. Romaninijev crtež je odličan, moram reći da mi je odmah ispod Alesandrinija, iako ima boljku da face crta pomalo izobličeno. Naslovna strana stripa je po meni epic fail, jer je skroz promašena poenta i od ove mi je gora samo naslovna “Ksanadu”-a.

Ovaj strip ima dosta nelogičnosti: što lokalnih (kako se demon održao unutar čoveka, ako je on bio udaljen od maske? Ako je Marti rođen 1942., a ovaj događaj se zbio pre oko 30 godina, kako je on tad imao samo 16? i sl.), što globalnih (saznajemo da je Martijev otac nekada bio pun ljubavi, a ne udaljen kakvim se dosad predstavljao, da je nadimak “Detektiv nemogućeg” dobio od novinara, a ne od Orloffa...) . Ali i pored tih nedostataka, ova priča je jedna od najboljih priča u poslednje vreme.

Go to the top of the page

+Quote Post
Goksi
post 10.Feb.2010 12:02
Post #2

Džeri Drejk
Grupa Ikona

Grupa: Administrators
Registrovan/a: 7-December 07
Korisnik br: 4

Opa, visoke ocene. Tako dobar?

+Quote Post
kresha
post 10.Feb.2010 12:41
Post #3

super nOOb
Grupa Ikona

Grupa: Stripomani
Registrovan/a: 27-November 08
Od: Cuprija
Korisnik br: 767

Bolji smile.gif
Mene je priča oduševila, a verujem da nisam jedini.
Casual priča poput priča iz prvih almanaha ili srednjih specijala smile.gif

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Korisnika cita ovu temu (1 Gostiju i 0 Anonimnih korisnika)
0 Korisnika:

Tekstovna Verzija Datum i Vreme: 20th November 2017 - 14:46
Design by: Free Skins IPB & eBusiness Chat