IPB

Dobrodošli na NcF!

Registrujte se da bi imali potpuni pristup!
Registracija je besplatna i zahteva nekoliko trenutaka Vašeg vremena.
->↓ Kliknite ovde ↓<-

Reply to this topicStart new topic
> Magični Vetar - WizardPress 20 - Bedlam
gogyly
post 2.Aug.2009 12:37
Post #1

elite nOOb
Grupa Ikona

Grupa: Stripomani
Registrovan/a: 3-April 09
Od: Kraljevo - Beograd
Korisnik br: 971
Status: Offline

Magicni Vetar WP - 20 Bedlam

Priča Gianfranco Manfredi
Crtež Corrado Roi

Ocena 80%
Naslovna 7
Crtež 9
Scenario 8

Zanimljivosti
- Drugi sustret Dr. Fostera i Naših starih znanaca - prvi u epizodama 9 i 10 Kameno Lice i Skeleti
- Takođe drugi susret magičnog sa Zmijama - MV 6 i 7 Dugi nož i Sin Zmije
- Verodostojno predstavljanje uslova i lečenja u psihijatrijskim ustanovama toga vremena.
-zanimljiv način smirivanja pacijenata na str 22. Takodje zanimljivo ubrzavanje ljudskog mozga na sledećoj.....

Zaplet

Ljubav između Odri i Vokera je prekinuta onog trena kada se Zuzeka, Duh Zmije umeša u njihov odnos. Sada je Voker mrtav a Odri se nalazi u mentalnoj instituciji zatvorena kao opasan kriminalac. Nijedan tretman joj ne pomaže i ona pati od užasnih noćnih mora koje se ponavljaju. Zašto je Zuzeka muči, šta hoće od nje? Samo šaman Sjuksa može raskinuti prokletstvo. I zato žuri da joj pomogle. Međutim nešto opasno se krije u mraku....

Recenzija

Fan sam DyD i horora, te psiholoških zapetljancija uopšte, tako da mi je epizoda baš legla. Možda ovo mišljenje neće biti merodavno, no potrudio bih se da objasnim zbog čega je ova epizoda dobra i koji su njeni skriveni aduti.
Za pocetak reklo bi se da je ova epizoda pisana za samo jednog crtača. Mislim da je Manfredi imao na umu Roi-a kada je počeo sa radom na scenariju. I Roi je zaista uradio maestralan posao. Scenario je usporen i bavi se vrlo škakljivim temama (metode lečenja psihijatrijskih bolesnika se humanizuju tek sredinom 20-og veka?!?), što Roi uspeva da uobliči u svojim vinjetama na pravi način. Ne zaboravimo da je Roi ispekao zanat baš na DyD čudovištima te da se sa lakoćom stara o horor atmosferi.

Epizoda ima i Sklavijske elemente, govoreći da pravi užas ne dolazi od Bogova (koji su per se takvi kakvi jesu, isključeni od moralnosti i van ljudskog poimanja dobrog i lošeg), već od ljudi koji se oglušuju o jednostavne zakone prirode.

Maestralan početak koji oslikava početak kraja i fobija koja prelazi u ludilo (jer mi još uvek ne znamo da li je to što se dešava plod bolesne mašte Vokera i njegove žene ili stvarnost), dovodi do tragičnog događaja i smrti mladog Vokera od ruke sopstvene žene. Zatim žena je hospitalizovana u psihijatrijskoj ustanovi Bedlam, ali ni jedna od metoda dobrog lekara Fostera ne može da je spase užasnih mora u kojima je Duh Zmije proganja i kažnjava. Sam doktor je uveren u nevinost drage Odri, koja ima povlašćen tretman u bolnici a oboje kriju neku tajnu koju će saopštiti Magičnom Vetru tek ako ona sama ne bude uverena da joj moćni vrač Sjuksa ne može pomoći.

Strah od zmija je prelepo oslikan. U lovu na zvečarku gde ni Po nije ravnodušan držeći zmiju u džaku, u panici gde smo spremni na gnusan zločin protiv prirode uništavajući predmet našega straha (maldi Voker spaljuje jamu punu zmija). Strah onemogućava čoveku da normalno funkcioniše, tako i Voker mučen strašnim zmijskim duhom odlazi plemenu koje obožava zmije, pokušavajući da nađe lek svojoj bolesti. Terapija kojom ga leče je slična modernoj bihejvior terapiji, učenja da se živi i funkcioniše sa sopstvenom fobijom, sve do onog trenutka kada će je pojedinac prevazići.

Zlo ljudi ima još jednu dimenziju u ovoj priči. Nama ostavljeno na tumačenje moralnosti Vokerove žene koja u nastupu ludila ubija Vrača koji joj leči mža misleći da ga ovaj tera u ludilo, ili njeno odricanje sopstvene krvi i mesa (ma kako nakazno bilo), nama ne ostavlja mogućnost empatije sa njom i to je možda ono što je najviše smetalo ljudima koji su čitali ovu epizodu. Jer sav napor i muku Magični Vetar ipak troši na nekog ko to i ne zaslužuje po nekim merilima. Pa ipak svima je data druga šansa pa tako i našoj dragoj Odri te je kraj dosta smislen i drag.
Još jedan momenat je bitan u priči. Kontinuitet. Ponovo se srećmo sa Hauardom Hoganom, arhineprijateljem Poa i magičnog. Zahvaljujući velikoj mreži doušnika, on saznaje da je Po u Bedlamu i šalje neke od svojih ljudi da ih se jednom za svagda reše. Njegova desna ruka Herbert će jedini preživeti napad na ludnicu i Magičnog, mada ubivši sina Odri biva mučen od strane Zuzeke. To se da videti i u br 23 gde Herbert pati od neke tajanstvene bolesti najverovatnije kao posledice svoga zločina.

Ono štoje i najbolje kod MV serijala upošte je istorijska doslednost i stvarne činjenice. U ovom broju je to mali monolog Dr. Fostera o načinu lečenja tadašnjih psihijatrijskih bolesnika, i sistem u kome su čak i mentalno zdravi ljudi mogli iz ovih ili onih razloga završiti na takvom mestu.

Dakle za ljubitelje horora i jeze, dobrog scenarija bez scenarističkih rupa (mada je to ruku na srce svaki magični), fantastičan crtež Roia koji je dodao svoj pečat turobnosti, težine i melanholije, epizoda zaslužuje svaku pozornost i pažnju.
Go to the top of the page

+Quote Post
Goksi
post 2.Aug.2009 13:03
Post #2

Džeri Drejk
Grupa Ikona

Grupa: Administrators
Registrovan/a: 7-December 07
Korisnik br: 4

Uh, baš si dobro ovo napisao. Kod mene je baš suprotno, ne volim horor. Zato mi je "Leva ruka đavola" mnogo više legla. Više sam ljubitelj klasičnog vesterna u ovakvim stripovima, ali to je samo moj ukus. Mada, i ovo mi je ok epizoda. I junak nije loš. Obzirom da mi je ovo tek treća pročitana epizoda od Magičnog, pored ove dve od Wizarda pročitao sam samo još "Whopi".

+Quote Post
Savajat Erp
post 16.Feb.2010 16:38
Post #3

baby nOOb
Grupa Ikona

Registrovan/a: 15-November 09
Od: УБ
Korisnik br: 1,961

Код Магичног управо и јесте привлачна мешавина обичног вестерна, хорора и мистерије, бар по мени....мада мени у овој епизоди помало и смета цртеж, сувише је диландоговски....

+Quote Post
Fidel
post 16.Dec.2010 13:03
Post #4

senior nOOb
Grupa Ikona

Registrovan/a: 29-July 10
Korisnik br: 2,862

jedna od epizoda koje Magicnog uzdizu iznad obicne zabave, Manfredi je zbilja sjajan scenarista mada mi ponekad kod ovog serijala smeta ogranicenje od 94 strane, ponekad mi se cini da bi 110 strana bila prava mera za MV

+Quote Post
legaz
post 11.Jan.2011 18:28
Post #5

elite nOOb
Grupa Ikona

Grupa: Administrators
Registrovan/a: 8-March 10
Od: Srbija, Sombor
Korisnik br: 2,470

U potpunosti saglasan sa recezentom. Odlična epizoda. Mistika i užas fenomenalno upakovani. Naslovnica 9, priča 9 crtež 9.

Ovu poruku je izmenio legaz: 11.Jan.2011 18:30

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Korisnika cita ovu temu (1 Gostiju i 0 Anonimnih korisnika)
0 Korisnika:

Tekstovna Verzija Datum i Vreme: 20th November 2017 - 14:46
Design by: Free Skins IPB & eBusiness Chat