IPB

Dobrodošli na NcF!

Registrujte se da bi imali potpuni pristup!
Registracija je besplatna i zahteva nekoliko trenutaka Vašeg vremena.
->↓ Kliknite ovde ↓<-

Reply to this topicStart new topic
> Asterix - Zlatni srp
Lord Vader89
post 4.Jul.2009 15:50
Post #1

super nOOb
Grupa Ikona

Grupa: Moderator
Registrovan/a: 26-March 09
Od: tri lepe
Korisnik br: 960
Status: Offline

ASTERIKS – ZLATNI SRP/ ASTERIX – LA SERPE D’OR

Autori:
Scenario – Renne Goscinny
Crtež – Albert Uderzo
Naslovna – Albert Uderzo

Ocena:
Priča – 8
Scenario – 10
Crtež – 8
Naslovna – 8

Br. Strana – 44

Epizode, domaća izdanja…

Politikin zabavnik album 2 – Asteriks Zlatni srp
Asteriksov zabavnik 2 – Asteriks Zlatni srp
Biser strip šampioni stripa 6 – Zlatni srp
Stripoteka 101, Stripoteka 102, Stripoteka 103, Stripoteka 104 – Zlatni srp, Šverceri zlatnih srpova, Neustrašivi Gal, Zbogom zlatna Lutecijo

Epizode, originalna izdanja…
Dargaud 2 – Asterix La serpe d’or

Kratak sadrzaj:
Pri ubiranju imele, druid Panoramiks slama svoj zlatni srp. Ukoliko se ne poseče zlatnim srpom, imela neće manifestovati svoje magične moći, te čarobni napitak gubi svoje dejstvo. Asteriks i Obeliks putuju u Luteciju sa namerom da kupe novi zlatni srp za druida, a na putu ih, pored Rimljana i sitnih šumskih razbojnika, očekuju i prepredeni preprodavci zlatnih srpova...

Zanimljivosti:
• Druga u seriji od 24 (Gošini/Uderzo) odnosno 33 (Gošini/Uderzo + Uderzo) priče o Asteriksu i Galima.
• „Zlatni srp“ je najpre objavljivan u „Pilotu“ od broja 42 (11.8.1960.) do broja 74 (30.3.1961.).
• Kao zaseban album objavljen je 1962. u okviru edicije La collection pilote .
• Zlatni srp je dozhiveo osam reizdanja u Francuskoj.
• Ovo je prva avantura gde Obeliks igra glavnu ulogu, rame uz rame sa Asteriksom.
• Ujedno, ovo je i prva avantura koja se odvija izvan galskog sela.
• Lutecija (Lutetia, Lutčce) je ime pod kojim je osnovan grad koji danas poznajemo kao Pariz. Grad su osnovali Gali u 3. veku p.n.e. a pao je pod rimsku vlast 52. godine n.e. kada ga je osvojio Julije Cezar. Lutecija je 360. godine n.e. po galskom plemenu koje ga je osnovalo, dobila ime Pariz.
• Strana 6, treći red, drugi panel - volovska trka 24 sata Sundinuma, zapravo predstavlja čuveni godišnji događaj u automobilizmu - 24 Heures du Mans auto trke, ustanovljene 1923. godine. Inače, Sundinum je zaista staro ima mesta L’Man.
• Strana 6, poslednji panel – pogled na Luteciju, na ostrvu se vidi velika rimska građevina – hram ili palata. Bio bih slobodan da pretpostavim da se radi o dočaravanju pariske gotske katedrale Notre dame de Paris u odgovarajućem fazonu.
• Strana 18, prvi panel – Le coq gaulois – nacionalni simbol i ponos Francuske.
• Strana 24, drugi red, prvi panel – turistička agencija predstavlja pariski noćni klub i kabare Moulin rouge (Crveni mlin, jelte smile.gif).
• Ista strana, poslednji panel – pas koji gleda u Asteriksa i Obeliksa je nagoveštaj budućeg pratioca naših junaka – psa Idefiksa!
• Strana 30, Asteriks prvi put vadi mač (iako baš i nema neku naročitu primenu, uzevši u obzir dejstvo čarobnog napitka D.gif ).
• Od 32. strane pa do kraja stripa - primetićete da su kaiševi crtani na drugačiji način. Naime, crtani su u formatu različitom od standardnog Asteriksovog, te su sami kaiševi manji, a razmaci među njima veći. Lako je uočljivo, s obzirom da tih 12 strana više liči na kolekciju novinskih stripova nego na standardni album. Uderzo je, prethodno se od srca izvinuvši čitaocima, obrazložio da je greška nastala mahinalno, kao posledica rada na nekoliko različitih stripova istovremeno. (Asteriksa i Tanguy i Laverdurea za Pilot, a , Umpah Paha za Tintin magazin)
• U ovoj epizodi, G&U nam predstavljaju jedan od svojih omiljenih trikova, tzv. running gags. Reč je o hmmm.... gegovima D.gif koji se ponavljaju više puta u okviru jedne epizode pa čak i čitavog serijala. U „Zlatnom srpu“, trik je oličen u frekventnim sudarima sa jednom te istom jedinicom rimskih legionara, te audijenciji kod njeogve ekselencije – prefekta Dibidusa Mortusa i susretima sa lokalnom pijandurom.
• Lik prefekta Dibidusa Mortusa je nacrtan po uzoru na engleskog glumca Charles Laughtona (1899 – 1962.)
• Lik vlasnika mediteranskog restorana je takođe omaž jednom glumcu. U pitanju je francuski glumac Jules Muraire Raimu (1883 – 1946.) za kojeg je Orson Vels svojevremeno izjavio da je „najveći glumac koji je ikad živeo“.
• Iako je gozba pod zvezdanim nebom prikazana na poslednjoj strani, ona se ne nalazi u prvom planu.
• Bardu Harmoniksu je prvi, a ne i poslednji put, zabranjeno da gorepomenutoj gozbi prisustvuje; to je još jedan detalj koji čeka status „neizostavnog“ u ostatku serijala.
• Za „Zlatni srp“ je planirana ekranizacija u vidu crtanog filma, po uzoru na „Galskog junaka“, ali se brzo odustalo usled nezadovoljavajućeg prijema istog od strane publike.
• Da bi manifestovala svoje magične moći, imela mora da bude posečena zlatnim srpom – još jedan korak napred ka otkrivanju tajne čarobnog napitka ).gif .
• Već na samom početku (strana 2), autori nam daju mali putokaz ka sledećoj epizodi. Radi se o godišnjem zboru druida u Kartunskoj šumi o kojem ćemo da čitamo u „Asteriks i Goti“.

Recenzija:
Ukoliko mi dozvolite, započeću ovu recenziju jednom malom digresijom sa namerom da vam približim zašto je ova epizoda ostavila veoma dubok utisak na moju malenkost prilikom zadnjeg čitanja.
Kada se čovek preseli u jednu „evropsku, zapadnu, razvijenu, sredjenu i do perfekcije organizovanu“ državu, isti se nosi mišlju da će biti u prilici da kupi kartu za jedan R’N’R koncert onako kako je i predviđeno – po normalnoj ceni, u normalno vreme, na normalnom šalteru... No, očigledno je da od tapkaroškog šljama ne bi mogao da pobegneš ni na Mars, pa sam tako ja, dragi moji, krv propljuvao da bih nekako našao kartu koja nije 3 puta skuplja i od koje se prodavac „teška srca rastaje, zato što će, na primer, deda da mu se šlogira na dan koncerta, pa će biti sprečen da istome prisustvuje“. Slične životne situacije su te koje čine da se pojedincima nešto dopadne više, a nešto manje. Navedena neprijatna epizoda srećnog ishoda je uzrokovala da „Zlatni srp“ u datom trenutku osvoji moje srce više nego što bi isti učinio da nisam doživeo to što jesam.
Ali, da ne bismo dužili, da pređemo na stvar! ).gif

KUKURIKUUUUUUUUUUUUUUU!!!!!!!!!!

„Selo moje – lepše od Pariza! Mnogo lepo, josh lepše izbliza!“ smile.gif

Nakon pobede nad rimskim garnizonom u „Galskom junaku“, život u selu se vraća u normalu. (opet, možda svakodnevnica nikad nije ni bila narušena?) Na početku ove epizode se svakako dešava nešto neuobičajeno – druid slama svoju najbitniju alatku – zlatni srp, i uznemiruje čitavo selo svojom reakcijom (uz gomilu Uderzovih oblačića sve sa starogalskim psovkama! : )). Kao svaki junak, ali i odani prijatelj, Asteriks se nudi da pođe na daleki put, sa ciljem kupovine novog. Obeliks se pridružuje, te avantura može da počne.
Puštajući nas u potragu za zlatnim srpom, tandem G&U nam suptilno prenosi svoje viđenje razlika izmedju sela i grada. Za sada se ne usuđujem da kažem koju stranu su autori (možda; ipak ne možemo nikad biti sigurni ).gif) zastupali, ali izvesni argumenti su ipak prisutni.
Za početi, tu je izvrsno predstavljen kontrast između prve stranice (najviše prvog panela, koji iznenađujuće zauzima polovinu strane!) i ostatka stripa gde Asteriks i Obeliks provode u Luteciji. Miran i spokojan život je postavljen na jedan tas na terazijama, dok nasuprot njega stoji gradska vreva i sveopšti haos. U nekoliko interesantnih, ali istovremeno jednostavnih scena, vidimo čak i par direktnih poruka tj. upućivanja na boljke tzv. modernog i civilizovanog društva iz Gošinijevog i Uderzovog vremena (o našem neću ni da govorim...) :
- uništavanje prirode glupim građevinama (baš sam se pre neki dan zamislio o tome; šetam planinom i konstatujem da broj bandera i stubova preti da nadmaši broj drveća u šumi)
- ljudi je sve više, dok je količina podnošljivog vazduha sve manja
- cene su visoke u velikim gradovima D.gif

Preferirate li grad ili selo? smile.gif

Izdvojio bih još jedan kontrast, koji bih ujedno i opisao kao najveći scenaristički pogodak ovog stripa. Osmotrimo sledeću situaciju – u jednom velegradu kakva je Lutecija (po želji – Pariz ).gif) gde se svako malo nešto dešava (gužve, pljačke, tuče, pijanstva, hapšenja...) imamo prefekta koji umire od dosade. Da bi mu se desilo nešto „stvarno“, skoro pa je primoran da organizuje kojekakve kriminalne poslove, ili ako malo zamotamo u fini papir – mutne radnje! smile.gif (u ovom slučaju – otmica kovača zlatnih srpova, te preprodaja njegovih proizvoda po kriminalno visokim cenama) Da li je grad (bio galski, rimski, ili galski pod rimskom kandžom) mesto gde čovek gubi smisao okružujući se svim udobnostima koje sadašnjica nudi? Ipak vidimo da u selu niko ne umire od dosade, a i najžešći konflikt se svodi na to da se Harmoniksu začepe usta (pa ko mu je i kriv kad čačka mečku?). Susrećemo se sa previše argumenata u korist jednog stava da bismo mogli sve da pripišemo drugarici slučajnosti. Možda na kraju krajeva i možemo da presudimo koji su stav autori zastupali? ).gif
Kada bih nekom laiku isprichao ovako neshto, uveren sam da bi mu prva asocijacija bila neki modernistički roman iz recimo polovine XIX veka. Ali uzmemo li u obzir da je prevashodni cilj tandema G&U bio da nasmeju ljude, uz suptilno predstavljanje sopstvenih stavova i viđenja sveta koji ih je okruživao, poruke koji nam isti šalju bivaju prihvatljive na mnogo širem nivou, što intelektualnom, što generacijskom. Zanimljiva digresija u vezi sa ovim bi bila da je Gošini, u vreme pre saradnje sa Uderzom, neko vreme boravio u SAD. Izmedju ostalih, družio se sa osnivačima čuvenog časopisa „MAD magasine“ koji i dan danas izlazi. Upravo od tih ljudi je dobio inspiraciju da bi strip mogao biti i štivo za odrasle, a ne samo za decu. Pripovedaču kao što je bio Gošini nije bilo teško da takvu ideju sprovede u delo. (i ekipa iz „MAD magasine“ radi prilično dobar posao! D.gif )
Ono što stripu daje josh veću živost jesu i detalji koji nemaju veze sa radnjom, ali nam i dalje bacaju osmeh na lice. Pogledajmo samo scenu sa mladićem koji vozi brza kola, a zatim i saobraćajca koji ga zaustavlja i piše kaznu. : ) (strana 19) Veoma diskretno servirano, ali uz pun efekat!
Još jedan veliki plus od mene je zaslužen laganim stavljanjem u upotrebu referenci na društveno-kulturološke fenomene, kao i omaža različitim ličnostima i stvaralaštvu iz različitih grana umetnosti ili popularne kulture. U samom „Zlatnom srpu“ imamo omaže dvojici glumaca – Jules Muraireu Raimu i Charlesu Laftonu, koji su predstavljeni kao gostioničar u mediteranskom restoranu i prefekt Lutecije Dibidus Mortus. Siguran sam da ste primetili i Moulin rouge, daleko čuven pariski noćni klub i kabare, koji nam je u stripu prikazan kao turistička agencija koja vodi zainteresovane kroz lutecijski noćni zhivot, a poznavaocima sigurno nije promakla referenca na čuvene 24 Heures du Mans auto trke. ).gif

Charles Laughton kao prefekt Dibidus Mortus

Uz navedene odlike i uz problematiku inspirisanu savremenim pojavama, vešto prenesenim na papir, Asteriks dobija oblik koji će da ga lansira među zvezde, kako u domovini, tako i na globalnom planu.

Mouline rouge nekad i sad smile.gif

Iako i dalje grub, uz široku upotrebu debelih linija, razvitak u crtežu je lako uočljiv. Obeliks dobija izgled koji će da ga krasi u ostatku serijala (obliji stomak, a i mašnice na kikicama : )), a napredak je primetan i kod Panoramiksa i Tandarabriksa.
Pozadine dobijaju sve veći značaj, te ih krasi i više detalja, što se može videti na različitim panelima koji prikazuju grad i šume. Kad smo već kod šuma, treba i napomenuti da životinje postepeno izlaze na scenu! Meni lično je to bitno, zato što smatram da takve sitnice daju jednom stripu (a pogotovu stripu ovakve prirode) dušu! (pa nikad neću zaboraviti mali kadar iz „Asteriks i Goti“ gde je detlić probio stablo odmah ispod sovine kuće, pa je ova pošizela D.gif No, otom potom)
Polako, ali sigurno, Uderzo daje sebi veću slobodu i ubacuje u upotrebu raznovrsne efekte: brzo kretanje (strane 27, 33 i 34), čuveni efekat trešenja (strane 8, 9, 26, 27, 30, 31, 32 i 33, uhh ), a slikoviti oblačići koji na suptilan način dočaravaju stare galske psovke su neizostavni.

Treba postići toliko različitih projekata

Ukoliko bih morao da zaokružim komentar na crtež u jednoj rečenici, rekao bih da je poboljšanje primetno, ali da je vrhunac i dalje na horizontu.

Naslovna strana je bogatija različitim elementima od naslovne prethodne epizode, ali tu se zasluga pripisuje pozadini koja je u ovoj prilici žvopisnija. Izgled Asteriksa i Obeliksa je i dalje nerazvijen. Može to i bolje da se odradi, a znamo da će i da bude tako! ).gif

Ovu poruku je izmenio Lord Vader89: 4.Jul.2009 15:51
Go to the top of the page

+Quote Post
kresha
post 4.Jul.2009 16:26
Post #2

super nOOb
Grupa Ikona

Grupa: Stripomani
Registrovan/a: 27-November 08
Od: Cuprija
Korisnik br: 767

Moja omiljena prica sa odlicnom recenzijom notworthy.gif notworthy.gif notworthy.gif

+Quote Post
weljko94
post 4.Jul.2009 22:26
Post #3

senior nOOb
Grupa Ikona

Grupa: Stripomani
Od: Srbija
Korisnik br: 955

Svaka cast.Nije proslo puno vremena i odmah novu recenziju smile.gif
Bravo.Procitacu sutra,sad sam stigao kuci smile.gif

+Quote Post
Imrahil
post 5.Jul.2009 13:01
Post #4

eXtreme nOOb
Grupa Ikona

Grupa: Administrators
Registrovan/a: 28-March 09
Od: Dol Amroth
Korisnik br: 962

Odlicno uradjeno, svaka cast smile.gif Svidja mi se sto je recenzija poduza, a maltene si se samo u jednom pasusu osvrnuo na cisto prepricavanje radnje. ).gif

+Quote Post
Lord Vader89
post 5.Jul.2009 14:30
Post #5

super nOOb
Grupa Ikona

Grupa: Moderator
Od: tri lepe
Korisnik br: 960

mislim da je to uopste poenta analiziranja, sto stripova, sto bilo cega drugog smile.gif

hvala svima! smile.gif

+Quote Post
Imrahil
post 5.Jul.2009 14:49
Post #6

eXtreme nOOb
Grupa Ikona

Grupa: Administrators
Registrovan/a: 28-March 09
Od: Dol Amroth
Korisnik br: 962

QUOTE(Lord Vader89 @ 5.Jul.2009 15:30) *
mislim da je to uopste poenta analiziranja, sto stripova, sto bilo cega drugog smile.gif

hvala svima! smile.gif

znam, znam, zato mi se i svidja smile.gif

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 Korisnika cita ovu temu (2 Gostiju i 0 Anonimnih korisnika)
0 Korisnika:

Tekstovna Verzija Datum i Vreme: 20th November 2017 - 14:46
Design by: Free Skins IPB & eBusiness Chat